-
Basil leaf - 50g VIVIOBasil - how to use it in the kitchen? Basil is prized worldwide primarily as a spice. It is particularly characteristic of Mediterranean cuisine. It can be eaten fresh or dried. What to eat with it? Basil is added to soups (e.g., broth), pairs...
- Regular price
- β¬2,27
- Regular price
-
- Sale price
- β¬2,27
- Unit price
- per
-
Basmati rice 1000g - VIVIOOf all the rice varieties on the market, white rice is the most popular. Among other things, individual types are differentiated based on the length of their grains. On store shelves, we find short-grain rice (pearl, most commonly used for sushi), medium-grain rice (arborio,...
- Regular price
- β¬5,69
- Regular price
-
- Sale price
- β¬5,69
- Unit price
- per
-
Bee Bee 100g - VIVIOBread is one of the most valuable fruits of beekeeping. For many generations, it has been an invaluable element of apitherapy (a healing method using bee products) . Furthermore, it is an essential part of the diet of industrious insects. Bee bread (also called...
- Regular price
- β¬16,58
- Regular price
-
- Sale price
- β¬16,58
- Unit price
- per
-
Bee Bee 250g - VIVIOBread is one of the most valuable fruits of beekeeping. For many generations, it has been an invaluable element of apitherapy (a healing method using bee products) . Furthermore, it is an essential part of the diet of industrious insects. Bee bread (also called...
- Regular price
- β¬26,15
- Regular price
-
- Sale price
- β¬26,15
- Unit price
- per
-
ORGANIC cashew nuts 250 g - VIVIOOrganic food is monitored throughout the entire production process. Its production is carried out with respect for the natural environment and is free of GMOs and synthetic fertilizers. Organic cashews from Vibio are characterized by high quality, freshness, and excellent taste. The cashew nut's...
- Regular price
- β¬8,79
- Regular price
-
- Sale price
- β¬8,79
- Unit price
- per
-
Flower pollen 1000g - VIVIOFlower pollen is a true vitamin bomb. It contains B vitamins, vitamins C and E, and provitamin A. The basic components of pollen are carbohydrates, protein, and lipids. The proportion of each component varies depending on many factors, such as soil type, climatic conditions,...
- Regular price
- β¬31,26
- Regular price
-
- Sale price
- β¬31,26
- Unit price
- per
-
Flower pollen 100g - VIVIOPollen is nothing more than the male germ cells of various flowering plants, collected by bees and transferred to the hive. It is stored in the honeycomb cells, covered with honey, and covered with wax. In this form, it is used by bees to...
- Regular price
- β¬5,27
- Regular price
-
- Sale price
- β¬5,27
- Unit price
- per
-
Flower pollen 250g - VIVIOPollen is nothing more than the male germ cells of various flowering plants, collected by bees and transferred to the hive. It is stored in the honeycomb cells, covered with honey, and covered with wax. In this form, it is used by bees to...
- Regular price
- β¬8,90
- Regular price
-
- Sale price
- β¬8,90
- Unit price
- per
-
Fenugreek grain - 100g VIVIOHow to use fenugreek and what to season? The way you consume fenugreek depends on the desired effect. To stimulate the appetite, it's best to consume it before a meal. Drinking fenugreek (in the form of an infusion) can be used for respiratory or...
- Regular price
- β¬2,65
- Regular price
-
- Sale price
- β¬2,65
- Unit price
- per
-
Season the broth with 100g VIVIOVIVIO Bouillon Seasoning has a unique flavor and is also capable of providing our bodies with a range of valuable nutrients. Therefore, we can easily use it in a variety of ways in our kitchen: First of all, broth is used to season broths,...
- Regular price
- β¬2,70
- Regular price
-
- Sale price
- β¬2,70
- Unit price
- per
-
Buckwheat groats niEPAlona 1000g - VIVIOBuckwheat is a highly valuable product that should be included in our diet as often as possible. The literature emphasizes that buckwheat has a particularly high protein content for a cereal. The groats contain as much as 13-14 g of plant protein. It's worth...
- Regular price
- β¬3,80
- Regular price
-
- Sale price
- β¬3,80
- Unit price
- per
-
Buckwheat flour 1000g - VIVIOBuckwheat flour is produced by milling buckwheat grains. Buckwheat came to Europe in the 13th and 15th centuries and was known in the regions of India as early as 2000 BC. Currently, Poland is one of the world's leading producers of this raw material....
- Regular price
- β¬4,12
- Regular price
-
- Sale price
- β¬4,12
- Unit price
- per
-
Colorful peppercorns 25g VIVIOThis pepper variety is a blend of selected fruits from various plant species. It includes the following varieties: black, white, green, and red. Colored pepper is added to spicy dishes, giving it its characteristic flavor and aroma. It is added to steaks and grilled...
- Regular price
- β¬2,24
- Regular price
-
- Sale price
- β¬2,24
- Unit price
- per
-
Cashew nut paste 330 g - VIVIOThe latest product from the VIVIO brand is a cashew nut paste packed with valuable nutrients and boasting a delicious flavor. It boasts a delicate buttery aroma and a creamy consistency. This paste is perfect for spreading on sandwiches or making aromatic salad dressings....
- Regular price
- β¬10,63
- Regular price
-
- Sale price
- β¬10,63
- Unit price
- per
-
Cashew nuts 1000g VIVIOCashew nuts are widely used not only in vegan and vegetarian cuisine. We can eat them salted, roasted, or coated in chocolate. They are characterized by a delicate, slightly sweet flavor. Therefore, we can easily use them in both sweet desserts (for example, delicious...
- Regular price
- β¬20,61
- Regular price
-
- Sale price
- β¬20,61
- Unit price
- per
-
Cashew nuts 100g VIVIOCashew nuts are widely used not only in vegan and vegetarian cuisine. We can eat them salted, roasted, or in chocolate. They are characterized by a delicate, slightly sweet flavor. Therefore, we can easily use them in the preparation of both sweet desserts (for...
- Regular price
- β¬4,26
- Regular price
-
- Sale price
- β¬4,26
- Unit price
- per
-
Cashew nuts 500g VIVIOCashew nuts are widely used not only in vegan and vegetarian cuisine. We can eat them salted, roasted, or coated in chocolate. They are characterized by a delicate, slightly sweet flavor. Therefore, we can easily use them in both sweet desserts (for example, delicious...
- Regular price
- β¬10,91
- Regular price
-
- Sale price
- β¬10,91
- Unit price
- per
-
Cashew nuts, halved 1000g - VIVIOCashew nuts are a delicious and healthy snack. They are extremely soft, sweet, and tender. Nut halves are perfect for muesli, salads, cakes, desserts, and plant-based drinks. Cashew nuts are a rich source of vitamins and minerals that are beneficial to our health. They...
- Regular price
- β¬14,78
- Regular price
-
- Sale price
- β¬14,78
- Unit price
- per
-
Chia seeds 1000g VIVIOHow do I use chia seeds? You should not consume more than two tablespoons of chia seeds per day. When mixed with water or other liquids, they expand twelvefold. Excessive amounts can impede the absorption of other valuable nutrients from food. Furthermore, the permissible...
- Regular price
- β¬14,50
- Regular price
-
- Sale price
- β¬14,50
- Unit price
- per
-
Chia seeds 100g VIVIOHow do I use chia seeds? You should not consume more than two tablespoons of chia seeds per day. When mixed with water or other liquids, they expand twelvefold. Excessive amounts can impede the absorption of other valuable nutrients from food. Furthermore, the permissible...
- Regular price
- β¬4,16
- Regular price
-
- Sale price
- β¬4,16
- Unit price
- per